Як Ланчинська громада почала заробляти та чому саме тут будується “Вікно в Карпати”, розповів голова громади Володимир Попович

Ланчинська селищна об’єднана громада на Івано-Франківщині утворилася з двох рад у 2017 році, і з наступного року перейшла на прямі міжбюджетні відносини з державою. Тут відразу почали ремонтувати школи, закуповувати нову комунальну техніку, шукати проекти для розвитку громади. Побачивши успіхи сусідів, до ОТГ приєдналася Середньомайданська сільська рада. Натепер у Ланчинській громаді проживає більше 10 тисяч людей. Раніше бюджет громади складав три мільйони гривень, а сьогодні вони перетворилися у 56 мільйонів.

За словами Володимира Поповича, порахувавши, скільки коштів громада могла отримати, якби об’єдналася раніше, вони зрозуміли: чекати більше не можна. Адже тільки “неотримана” інфраструктурна субвенція вже сягнула десятків мільйонів гривень.

“Ми розуміли, що з кожним роком по формульному розрахунку сума субвенції буде зменшуватися. Ми переконували людей, що необхідно об’єднуватися. І не тільки через гроші, адже децентралізація – це зміна мислення. Ще коли я вчився в школі, я думав: було б добре, щоб Ланчин був центром і мав повноваження. Тепер є така можливість, і настав час самим вирішувати проблеми, які роками не вирішувалися”.

На думку голови громади, мешканці центральних населених пунктів готові були об’єднуватися, а ті, хто приєднувався – побоювались, тож саме їх і доводилося переконувати. Проте громада мала приклади успішних сусідів, які вже перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державою і почали розвиватися.

Володимир Попович переконаний, що для заробітку громада повинна працювати з бізнесом – це наповнює бюджет та створює робочі місця. Ланчинська громада не тільки говорить про “створення сприятливих умов для розвитку підприємств”, а і вже має результати.

Для інвестора розробили пакет документів для будівництва сонячних батарей на площі 20 га. На підготовку проекту громаді знадобилося 8 місяців. І весь цей час, із моменту прийняття рішення про виділення земельної ділянки, до бюджету надходять кошти від оренди.

“Ця земля з початку радянського союзу і до сьогодні не оброблялася – там повиростали чагарники. Із серпня минулого року громада отримує орендну плату за землю (хоча будівництво ще не почалося). Тут буде створено 12 робочих місць, буде розвиватися інфраструктура. Ми підписали додаткову угоду: з моменту першої здачі в експлуатацію сонячних батарей громада щороку буде отримувати 100 тисяч гривень на розвиток інфраструктури”.

Також у Ланчинській громаді шукають можливості встановити вітряки для вироблення вітрової енергетики. Окрім того, завезено матеріали для будівництва ресторанного комплексу на Добротівській горі.

Із першого січня цього року на території громади запрацювала заправка. Раніше до найближчої людям доводилося їхати за 12-15 кілометрів. Окрім зручності, мешканці громади отримали 7 робочих місць, а бюджет – акцизний податок та орендну плату за землю.

“Попри все є скептики, які говоритимуть: “Комусь там віддали землю”. Але ми мусимо працювати з підприємцями і створювати робочі місця. Якщо ми не будемо стимулювати бізнес, то будемо плентатися у хвості, де були і раніше”.

Як вважає Володимир Попович, зараз земля у їхній громаді стає дорожчою, адже розвиток території уже можна побачити.

“Коли я був головою цієї громади багато років тому – я хотів бачити її центром розвитку, культури. І сьогодні ми це можемо зробити, ми змінюємося. Процес децентралізації є незворотнім. Я вірю в свою громаду, і запрошую гостей, адже у нас є вам що показати”.

Джерело: https://decentralization.gov.ua/news/10938

Залишити відповідь